Let the amount invested at 4% be x and the amount invested at 5% be y.
From the given information, we have:
\(\displaystyle x + y = 35000\) ... (I)
And
\(\displaystyle \frac{4}{100}x + \frac{5}{100}y = 1530\) ... (II)
∴ \(\displaystyle \frac{4x + 5y}{100} = 1530\)
∴ \(\displaystyle 4x + 5y = 1530 \times 100\)
∴ \(\displaystyle 4x + 5y = 153000\)... (III)
Multiplying (I) by 4:
\(\displaystyle 4x + 4y = 140000\) ... (IV)
Subtracting (IV) from (III):
| 4x | + | 5y | = | 153000 | ... (III) | |||
| − | ㊉ | 4x | ㊉ | 4y | = | ㊉ | 140000 | ... (IV) |
| − | − | − | ||||||
| y | = | 13000 |
∴ \(\displaystyle y = 13000\) ... (V)
Substituting the value of y in (I):
\(\displaystyle x + 13000 = 35000\)
∴ \(\displaystyle x = 35000 - 13000\)
∴ \(\displaystyle x = 22000\) ... (VI)
∴ Amita invested ₹ 22,000 at the rate of 4% and ₹ 13,000 at the rate of 5%.
This page was last modified on
22 January 2026 at 00:00